Tuti úti tippek itthonra

Győr – a Püspökvár tornya, Torony kilátó

A vármegye központjának számító ispáni várat, ami egyben a Szent István által létrehozott győri püspökség székhelye is lett, az államalapítás korában építették fel. A Püspökvárat, Magyarország egyetlen középkori eredetű főpapi rezidenciájaként a XIV. század közepén hozták létre. A rezidencia későgótikus bővítése után a Püspökvárat gróf Zichy Ferenc püspök építtette át korszerű barokk rezidenciává. A várba lépve megismerhetjük a Szent Korona, a Szent Jobb és a Szent László-herma győri kultuszának történetét, miközben az ereklye-terem a magyar és az európai szentek emlékeit őrzi, a torony termeiben pedig a győri püspökök portréit és címereit láthatjuk. Legfelül Győr városképét láthatjuk a 19. század végén és az 1960-as években készült felvételeken. Az igazi látványosság azonban a kilátóból nyílik, ahol a ’Vízek városának” és környékének látványa tárul szemünk elé.

Szarvas – Arborétum

Az olasz eredetű Bolza család nevéhez fűződő, – „Pepi-kert”-nek is nevezett – a bécsi schönbrunni kastélypark mintájára a XIX. század végén kialakított Szarvasi Arborétum 82 hektáros parkjában hangulatos sétányok, 1600-nál is több, közismert és egzotikus fa és cserje, illetve a gazdag állatvilág mellett a legújabb látványosság, az interaktív botanikai múzeum, a Pepi gróf Varázstanyája csábítja minden évszakban az utazót. A Szarvai Arborétum egyik ékessége a történelmi Magyarország és egyben a Kárpát-medence mértani középpontjában létrehozott Mini Magyarország makettpark. A hazánk történelmét, építészeti nevezetességeit interaktív módon is bemutató, hangulatos élménypark látogatói többek között olyan nevezetes épületek hiteles, apró másolatai között sétálhatnak, mint a Széchenyi Lánchíd, a szegedi Dóm, és az egri vár 16. századi eredeti állapotát, valamint a törökkel megvívott 1552-es legendás ostromának emlékét elénk varázsoló makett.

Budapest – Országház, a Kossuth térrel

A Szent Koronának is otthont adó, régi szépségét visszanyert Országház – a Parlament – előtt álló tér 2014-ben nyerte el régi-új – 1944 előtti „képzőművészeti” – arculatát. Új helyet kapott a megújult Rákóczi-emlékmű, a rakodópart alsó kövére került József Attila-szobor. Az Országház központi részén kapott helyet a 33 méter magas új Országzászló, a Parlament déli oldalán, eredeti helyére került Gróf Andrássy Gyula lovas szobra, az északi oldalon Gróf Tisza István emlékműve és visszatért a Batthyány-kormány tagjait ábrázoló Kossuth-emlékmű is. Csak pár lépés innen és a maga teljességében gyönyörködhetünk az UNESCO Világörökség részét képező Duna-parti panorámában. A megszépült Dunakorzón sétálva, a régi fényében tündöklő Belvárosi Plébániatemplom és a Pesti Vigadó mellett az Erzsébet híd és a Lánchíd között haladva a budai oldalra tekintve különlegesen látképtárul elénk: a megszépült Várbazárral, a Budai Várral, a Halászbástyával és a páratlan szépségű Széchenyi Lánchíddal.

Bük-környéki barangolások

Bük 20–30 kilométeres körzetében kihagyhatatlan látnivalókat talál az érdeklődő vendég. Szombathely és Kőszeg a történelmi emlékei, műemlékei miatt vonzó kirándulási célpont. A túrázok és a természetkedvelők számára kihagyhatatlan a Kőszegi-hegység és Kőszeghegyalja: a Dunántúl legmagasabb pontjáról – az Írottkőről – festői kilátás nyílik az Alpokaljára. Tüzes vörösborok és vasi specialitások, gasztronómiai élménnyel egészítik ki a környék felfedezését. Kissé távolabb fekszik, de érdemes felkeresni a Jeli Arborétum, híres örökzöld gyűjteményét, a sarródi Kócsavár – madármegfigyelő-szabadidő parkot.

Szeged – Szegedi Dóm

A Szegedi Dóm ősztől megújulva fogadja a látogatókat. A 81 méter magas szegedi Fogadalmi templom Schulek Frigyes és Foerk Ernő tervei alapján 1913-1930-ban épült neoromán stílusban. Méltó építészeti kerete a Rerrich Béla által tervezett Dóm tér az egyetemi épületekkel és a püspöki palotával. 2,1 milliárd forintos uniós és hazai forrásból megújult Szeged ikonikus jelképe, a dóm. A megszépült épületegyüttes új terekkel és funkciókkal is bővült, miközben eddig lezárt terek is látogathatóvá váltak, miközben multifunkcionális kiállítótér is helyet kapott az altemplomban. A legfontosabb változás azonban a liturgikus térhez kötődik, ahol a főoltárt szegélyező baldachin előbbre, gyakorlatilag a tér közepére, a kupola alá került. A megújítás során eredeti helyére került a Szent Gellért ereklye, a dóm keleti oldalkápolnáját pedig keresztelő kápolnává alakították és a turisták örömére a nyugati torony bejárhatóvá vált. A dóm felkeresésekor a Dömötör tornyot is érdemes felkeresni, amelynek restaurálásával, megnyitásával Szeged legrégebbi, románkori emlékei váltak láthatóvá. A torony, tiszteletben tartva a középkori hagyományokat, felszentelt keresztelőkápolnaként szolgál.

Nyíregyháza – Nyíregyházi Állat Park

A Sóstózoo 30 hektáros területén több mint ötszáz faj ötezernél több egyede él: közöttük olyan különlegességekkel találkozhatnak az érkezők, mint a fehér tigris, az afrikai elefánt, az indiai orrszarvú, a jegesmedve, a homoki tigriscápa. A Zöld Piramis Magyarország és a közép-európai térség egyedülálló létesítménye, melynek óceanáriuma az Indiai-óceán élővilágát jeleníti meg. E felett található rész az Esőerdő, ahol bemutatkozik Európa legnagyobb komodói varánusz tenyészpárja, függőhidak és vízesés teszi különlegessé a környezetet. Új attrakció a Viktória-ház, amelynek névadója a Victoria amazonica, az amazonasi tündérrózsa. Az új épületben gazdag dél-amerikai gyűjtemény kapott helyet, benne ritka, különleges állatokkal: páncéloshüllő-gyűjteménnyel, mississippi aligátorral, kajmánnal, kubai krokodillal.

Gyula – Gyulai Vár

A 15. században, mocsárba épült, robosztus vár, mára Közép-Európa egyetlen épen maradt síkvidéki, gótikus téglavára. Az 1403-1445 között épült, lakópalotát és kápolnát is magába foglaló épületegyüttes része a Várfürdő is, mivel közelében tört fel a gyógyvíz és az egykori lovardában nyitották meg az első uszodákat. Az újabb korban látványos nyári színházi előadásokkal is gyarapodott a látnivalók sora. Az égetett téglából épült 14 méter magas fallal körülvett 60×27 méteres belső várnak két bejárati kapuja van. Délnyugati oldalán a boltíves, úgynevezett Kerecsényi kapu a várudvarba vezet, a 20 méter magas kaputorony bejárathoz pedig a délkeleti oldalon, emelkedőn vezet fel az út. A vár egyik leglátványosabb része a belső vár köré épített védmű, vagyis a derékvár maradványa a rondella. Mellette állt a lovas katonaság befogadására szolgáló tágas huszárvár, amelynek területe egészen a Harruckern–Wenckheim–Almásy–kastély külső faláig nyúlt. A vár 24 kiállítótermében csaknem hét évszázad történetét ismerhetik meg a látogatók, miközben a kilátóból gyönyörű panoráma nyílik a városra.

 

Legyél az első hozzászóló "Tuti úti tippek itthonra" című cikkhez

Szólj hozzá

Your email address will not be published.


*