Narancsvidék fővárosa

Márpedig a ma 342 ezer lakost számláló Anaheim Narancsvidék (Orange County) fővárosa Los Angeles és San Diego körzete között: az angyalok városától 48 km-re délre, a mexikói határ közelében fekvő San Diegótól pedig százötven km-nyire északra. E tizedik legnépesebb kaliforniai város éghajlatára szinte sohasem lehet panasz, hiszen a levegő éves átlaghőmérséklete 21 °C. A Csendes-óceán felől, nyugatról pedig mindig friss szél fúj, mely különösen nyáron hat hűsítően. A szülők és a gyerekek elsősorban Disneyland miatt nem felejtik el Anaheim nevét, az amerikai üzletemberek pedig életük során legalább egyszer valószínűleg megfordulnak itt, mivel egyben igen kedvelt konferenciaközpont is Narancsvidék fővárosa. (Csak innen, Európából tűnik úgy, hogy Disneyland Los Angelesben van – ám az is igaz, hogy a terjeszkedő nagyváros miatt az út során úgy tűnik, mintha el se hagynánk a hatalmas metropoliszt, miközben már Anaheimben járunk…)

A turistákat és a delegációkat százötven szálloda húszezer szobája várja, Orange Countyban összesen ötszáz hotel és 55 ezer szoba áll készen a vendégsereg fogadására. Nem is kell csalatkozniuk a szolgáltatásból élőknek: 2006-ban 45 milliónyian látogattak a térségbe, s csaknem 6 milliárd dollárt költöttek el. Közülük több mint egymilliónyian valamilyen itt rendezett konferencián vettek részt, s ők igazán jó pénzköltőnek bizonyultak, kilencszázmillió dollárt hagyva maguk mögött.
Nem nehéz eljutni a városba, hiszen négy nagy repülőtér is található a közelben, amely naponta vagy kétezer-ötszáz(!) járatot fogad. Európából általában a Los Angeles-i nemzetközi repülőtérre érkezik a látogató, amely csak 56 km-re van Anaheimtől. LA-ből a könnyen és viszonylag olcsón bérelhető autóval, az 5-ös vagy a 405-ös úton dél felé haladva lehet könnyen elérni a várost. A Los Angeles/Ontario repülőtér 58 km-re van, a Long Beach és az Orange County Airport pedig 29, illetve 21 km-nyi távolságra, ahonnan autóval kényelmesen, fél órán belül be lehet jutni.

Még autóra sincs szükség, ha meg akarjuk ismerni a várost és környékét, mivel a belvárosból tizenhárom különböző útvonalon indul rendszeresen útjára a kis piros városnéző busz, mely elvisz minden nevezetességhez. Így például a nyugati part legnagyobb konferencia-központjához is. A központi épület homlokzata 13 ezer üveglapból áll. Itt található az Arena is, a város kedvelt kosárlabdacsapatának otthona. Az Anaheimi Kacsák NHL-ben – most éppen a Stanley-kupáért – küzdő hokigárdája a város keleti oldalán tavaly felhúzott Honda Centerben lelt új otthonra, míg az Anaheimi Angyalok baseballcsapata a Major League-ben küzd a Honda Center közelében lévő stadionban. Idén novemberre készül el a várva várt GardenWalk, a város legújabb parkja, mely páratlan szabadtéri sétáló- és bevásárlóparknak ígérkezik, megannyi új étteremmel gazdagítva.
A város lakói fiatalok, negyedrészük a 20 és 34 év közötti korosztály tagjaiból kerül ki, negyedük pedig 14 év alatti. A munkavállalók többsége a szolgáltatásban dolgozik, a Walt Disney szórakoztatóbirodalom egymaga 23 ezer embert foglalkoztat.

Orange County 67 km hosszan elnyúló csodás tengerparti résszel büszkélkedhet, melynek jó része egybenőtt Anaheimmel. A helyiek szerint itt a legszebb a világon a naplemente. A sétányokon, mólókon, pihenőhelyeken naponta sok ezren csodálják meg, ahogy a végtelen kék óceán mögött lebukik a narancskorong. Hat önálló tengerparti részt különböztetnek meg a helybéliek, melyeket az 1-es út köt össze. Legészakabbra a Seal Beach található, ahol hajózási fegyvereket ismerhet meg a kíváncsi turista. A környék a hollywoodi filmesek kedvence, gyönyörű kilátással. Aki erre jár és nagy filmbarát, felismerheti a tengerparton, a mólón, a helyi belvárosban az Amerikai pite 2., az Apolló 13 vagy a Lesz ez még így se! című produkciók egyes jeleneteinek természetes díszleteit. Dél felé sétálva (vagy megfáradva inkább már autózva) következik a Huntington Beach szemcsés, puha homokjával.
A part közeli hullámok miatt a szörfösöknek is kedvelt partszakasza e rész. Továbbhaladva Newport Beachnél érdemes megállnunk. Nemcsak szépsége miatt, hanem azért is, hátha felismerjük a népszerű Amcsi motorok című, a Discovery Channelen Magyarországon is vetített televíziós sorozat egyes helyszíneit, mivel a tévéstáb többnyire itt dolgozott. Newport Harboron számos amerikai híresség háza látható, a helyiekkel szóba elegyedve talán megtudhatjuk, melyik palota éppen kinek a tulajdonában volt és van jelenleg. (Aki biztosra akar menni, jobb, ha befizet egy Stars’ Home Tourra, ahol tényleg meg lehet tudni, hol élt John Wayne, Shirley Temple, Richard Nixon, hol töltötte nyarait Ronald Reagan, hol lakik Michelle Pfeiffer, Kelly McGillis, hol van háza Van Damme-nak, s melyik halétterem résztulajdonosa Chuck Norris.) A bohém fiatalok kedvelte Laguna Beach azoknak lehet ismerős, akik a Music TV valóságshow-ját követték figyelemmel. Dana Point hajókikötőjéről és bluesfesztiváljáról híres. Idén John Fogerty (a Creedence Clearwater Revival egykori énekese) lesz az egyik meghívott sztár. A legdélibb beach San Clemente, mely nagy hullámaival a legnépszerűbb szörfözőhelynek számít.

Disney mesevilága

Akárhány üzlet, étterem, stadion, konferencia-központ, óriáskert nőjön is ki a földből, Anaheim leghíresebb, legvonzóbb és legnépszerűbb területe Disneyland, mely 1955-ben nyitotta meg kapuit. Disney meseparadicsoma ma már Disneyland Resort névre hallgat, és több egységből áll, összesen 344 ezer négyzetméteres hatalmas területen. Az eredeti rész a Disneyland Park nevet kapta. E vidámpark is több részből áll, így a híres főutcából, a dzsungel, a közép-nyugat, a fantázia vagy a jövő világából, megannyi látnivalóval, vidámsággal, szórakozási lehetőséggel. Disney’s California Adventure Park a neve a 2001-ben átadott újabb hatalmas egységnek, amely elsősorban Kaliforniát hivatott bemutatni, például mini-Golden Gate híddal, megannyi látványossággal, show-val, számítva a felnőttek érdeklődésére is. (E parkban ezért már alkoholt is árusítanak.) A Downtown Disney District a parkegyüttes belvárosa üzletekkel, éttermekkel. A Resort része több szálloda is. A gyermekes családok szerte Amerikából és a nagyvilágból több napra érkeznek ide, hiszen talán még egy hét is kevés, hogy kiismerjék magukat az önálló, egysínű (Monorail) vasúttal rendelkező parkban, Miki egér óriásvilágában.

Costa Mesa, a művészet központja

Anaheim várostól délnyugatra, Newport Beach és Laguna Beach közelében épült ki Costa Mesa, a közigazgatásilag önálló város, a színház- és művésznegyed, mely létét elsősorban Harold és Henry T. Segerstromnak köszönheti. Az unokatestvérek South Coast Plaza néven nyitották meg 1967-ben szerény bevásárlóközpontjukat, mely egyre népszerűbbé vált. Idővel a jelentősebb láncok mind szükségét érezték, hogy üzletet nyissanak az egyre jobban terjeszkedő plazában, amely ma már 260 ezer négyzetméternyi területet foglal el, és háromszáznál is több üzletével az Egyesült Államok egyik legnagyobb bevásárlóközpontjává nőtte ki magát. A Segerstrom család üzleti sikereiből dollármilliókat fordított a helyi művészeti élet pártolására. Színház- és koncerttermek nőttek ki a földből, melyek a lakóépületekkel, éttermekkel, üzletekkel páratlan harmóniát alkotnak. A művésznegyed is a család nevét viseli – Segerstrom Center for the Arts –, melynek része egyebek mellett egy kétezer és egy háromezer néző befogadására alkalmas színház-, illetve koncertterem.

Autóbérlés

Amerikában autót bérelni olyan, mint Európa valamelyik városában közlekedési bérletet váltani. A legtöbb amerikai város – különösképpen Kaliforniában – a nagy távolságok miatt élhetetlen autó nélkül. Az árak nem is túl vészesek, egy hétre nagyjából ötvenezer forintért kaphatunk egy alsónál eggyel nagyobb kategóriájú – idehaza középkategóriás méretű – autót. Ha a bérlés előtt az interneten átnézzük az árakat, hamar rájövünk, hogy csodák nincsenek: a kisebb cégeknél ugyan első látásra olcsóbb az autó, de lehet, hogy az árat a lényegesen erősebb valutának számító euróban adták meg – azért tűnik olcsóbbnak, vagy a nagyon is ajánlatos biztosítások nem szerepelnek a tarifában. Egyébként ha nem is fillérre, de nagyjából mindenütt megegyeznek az árak.

Az autóbérlés kapcsán nem kevés idővel kell számolni: a Los Angeles-i nemzetközi reptér érkezési oldalától kisbusz viszi ingyenesen az ügyfelet a kölcsönzőhöz: a mindenütt megálló autó 20-30 perc alatt ér a céljához, ahol további legalább 15 perc után vehetjük át a slusszkulcsot. (Ugyanennyi idővel kell számolnunk visszafelé is, bekalkulálva az esetleges eltévedést és a tankolást, ami lényegesen olcsóbb megoldás, mintha a kölcsönzőnél, utólag, felárért tankolják tele a kocsit.) Kaliforniában azzal is érdemes számolni, hogy az összenőtt települések sztrádáin, a lekanyarodást jelezve egymást váltják a helyiségnévtáblák, amelyek között igencsak megbújnak a keresztező főutak jelzései. Az autóstársaktól sem könnyű útmutatást kapni, egyrészt azért, mert nemigen hajlandók lehúzni az ablakot, másrészt mert meglepő módon nem is tudják, merre van a Disneyland. Ezért a legjobb, ha az autóhoz bérelünk vagy viszünk magunkkal amerikai szoftverrel feltöltött navigációs berendezést. Mivel Amerikában minden tájékozódás alapját a négy égtáj jelenti, valamennyi segítséget az is ad, ha az autóban olyan berendezés van, amely folyamatosan jelzi, hogy délre vagy éppen északra haladunk.A

Knott’s Park

A nagyvilági Disneyland mellett kedves kis provinciális szórakozási lehetőségnek tűnik a nagy testvértől 20 percnyi autóútra található Knott’s Park, Amerika első témaparkja. A Walter és Cordelia Knott által egykoron bérelt 20 holdas farm ma annak a 160 holdas, Amerika 12 leglátogatottabb parkjának részét képezi, amely kopott faházaival, legmodernebb, félelmetes magasságokból alázuhanó hullámvasútjával és vurstlikat idéző programjaival emberközelibb, bár kétségtelenül kevésbé látványos programot ígér. A Knott’s Berry Farm nevéhez ízletes és Amerika-szerte ismert lekvár is kötődik, valamint az a park melletti étterem, ahol a család különleges receptjei alapján készült csirkeételeket kínálnak, amelyeket olyan hírességek ízleltek meg, mint Elizabeth Taylor, John Wayne, Burt Reynolds, Natalie Wood, Charles Bronson és Chuck Norris.

Legyél az első hozzászóló "Narancsvidék fővárosa" című cikkhez

Szólj hozzá

Your email address will not be published.


*